Jožka Černý. Některé písně se v jeho podání staly legendou.

Jožka Černý se narodil 14. března 1942 v Čejči. Dlouhá léta pracoval jako řemeslník, mechanik šicích strojů, umělecký kovář a automechanik. Už jako čtyřletý zpíval prezidentu E. Benešovi. První oficiální singl vydal jako osmnáctiletý. Jen s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů natočil celkem 1 200 písní.

Je zpěvákem, který zpívá melodie předávané z generace na generaci. Některé písně se v jeho podání staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa …. Kromě toho, že s cimbálovou muzikou nazpíval stovky písní, má v repertoáru i obrovské šlágry dechové hudby. Písně, jako Nedaleko od Trenčína, Okolo Seče, Břeclavská kasárňa a mnoho jiných, zpíval již se slavnou dechovkou Moravanka.

Z úplně jiné oblasti je jeho titul s klasickými áriemi, který doslova šokoval celý, jak umělecký, tak i posluchačský svět. České národní písně nahrál Jožka Černý s Orchestrem Václava Hybše na slavnou desku „Lásko, Bože, lásko.“ Jsou to ty nejznámější – Rožnovské hodiny, Už se ten Tálinskej rybník, Ó hřebíčku zahradnický, Už mně koně vyvádějí a další.

Jožka Černý má v repertoáru i písně Karla Hašlera, jako je Po starých zámeckých schodech nebo Ta naše písnička česká, atd.

Koncert Jožky Černého si můžete užít v pátek 10. listopadu 2017 od 18:00 hodin v Dělnickém domě v Blansku. Jedná se o speciální koncert k jeho 75. narozeninám. Vystoupí společně s cimbálovou muzikou Gracia pod vedením Petra Zugárka. Vstupenky jsou již nyní k dostání v Informační kanceláři Blanka, tel. 516 410 470.

WEB: www.jozkacerny.cz


Tambour. Bubeníci, kteří doprovodí historický průvod.

Nynější Tambour založila část členů původně působících ve skupině historického šermu Verdikt. Později se Verdikt více zaměřil na bubenické doprovody. Kolem roku 1999 se právě tato část členů od Verdiktu odtrhla a založila Tambour.

Nyní se specializuje pouze na bubnování – doprovody historických průvodů, šermířských vystoupení, rytířských klání, doplňování historických víkendů, a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

V roce 2000 se skupina rozrostla o nové členy. V dnešní době vystupuje s 8–10 bubeníky a má nacvičené vlastní vystoupení. Doprovází mnoho šermířských skupin z celé republiky, zúčastňuje se průvodů a rytířských turnajů.

V Blansku se skupina zapojí do čela historického průvodu se svatým Martinem. Čeká vás také jejich samostatné bubenické vystoupení.

www.tambour.cz


Marek Ztracený. Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista.

Marek Ztracený, rodným jménem Miroslav Slodičák, je český zpěvák a skladatel, pocházející ze západních Čech, ze Železné Rudy na Klatovsku. Je držitelem řady hudebních ocenění, např. v roce 2008 získal Českého slavíka v kategorii Objev roku.

V roce 2015 vydal desku Pády, která obdržela pozitivní recenze, včetně té na webu iReport, kde získala tři a půl hvězdičky z pěti.

Již od dětství se věnoval hře na klavír a skládání hudby. Díky svému talentu a nadšení vystudoval skladbu na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Vlastní tvorbu vypiloval během amatérského hraní, nyní se však rozhodl svou hudební kariéru posunout o stupeň výš.

V showbusinessu se začal výrazněji prosazovat až na jaře 2008, kdy jeho první singl „Ztrácíš“ do svého playlistu nasadila Evropa 2. Z neznámého singlu se rázem stal hit. V současnosti ho můžete slyšet i na dalších českých rádiích a také na hudební televizi Óčko.

V Blansku vystoupí v závěru hlavního nedělního programu v zámeckém parku.

WEB: marekztraceny.cz


Štvanci. Andělé i démoni v sedlech.

Královský herold právě otevírá kolbiště, ovšem namísto pozvaných rytířů přijíždí podivný, nevítaný host. Zastavit jej může jen jediná bytost.

Nastává skutečný souboj dobra se zlem, nebes a pekla. Na jakou stranu se štěstí přikloní? A podrobí se mocnosti světla a temnot verdiktu, který bude na jeho konci vynesen?

Pohádkově laděné jízdní klání, jemuž však opět nechybí vtip, akce, pyroefekty a především krásní koně, prostě vše, co k Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci už více než čtvrt století neodmyslitelně patří.

Tradiční jízdní klání skupiny Štvanci ozdobí nedělní odpoledne.

www.stvanci.cz


Ilusias. Smyslné ohňové vystoupení.

Všechny členy Ilusias spojuje láska k ohni, černému divadlu a především touha vytvářet kvalitní a divácky úspěšné show. 

Fireshow, nebo-li tanec s ohněm, je pro ně jedinečné umění, které v sobě spojuje tanec, akrobacii, bojové umění, dynamickou krásu ohnivých kruhů a pyrotechnických efektů v kontrastu světla a tmy.

Vytváří výjimečnou ohňovou show s využitím mezinárodních i vlastních originálních rekvizit, které zaručují strhující a neopakovatelný zážitek.

Ohňová show uzavře v neděli vpodvečer víkendové slavnosti Vítání svatého Martina.

WEB: www.ohnova-show.cz


Cimbálová muzika Aleše Smutného. Písničky, které máte rádi.

Cimbálová muzika Aleše Smutného vznikla v roce 1999. Po boku Jožky Černého koncertovala kapela mnoho úspěšných sezon a od roku 2003 se již věnuje pouze vlastním koncertům a vystoupením doma i v zahraničí.

Cimbálová muzika Aleše Smutného je „nadregionální kapela“ složená z muzikantů zastupujících různé regiony, pojetí lidové písně i hudební žánry.

Má široký repertoár, hraje téměř vše. „Od nás neuslyšíte, že jsme místní muzika, a proto hrajeme jen písničky od nás. Snažíme se vyhovět tak, aby si každý mohl zazpívat písničky co má rád,“ tvrdí o sobě na webových stránkách.

Cimbálová muzika Aleše Smutného zahraje hned několikrát během sobotní akce „Na víno s Martinem“.

WEB: www.cimbalovamuzika.com


Big Band ZUŠ Jedovnice. Swingové, rockové a popové melodie.

Historie tohoto hudebního tělesa sahá do samotných počátků vzniku umělecké školy v Jedovnicích, která samostatně existuje od roku 1979. Soubory obsazené dechovými nástroji zde mají hlubokou tradici, o čemž svědčí skutečnost, že v Jedovnicích v současnosti působí dvě dechové hudby složené z bývalých žáků školy a na základní umělecké škole vedle Big Bandu úspěšně fungují i jeho menší sourozenci – Dechový orchestr a ABC Band.

Za dobu své existence procházel soubor mnoha proměnami. Dnes je repertoár tělesa široký. Zahrnuje swingové melodie šedesátých let, známé evergreeny, jazzové skladby v různých úpravách, ale nalezneme v něm i popovou a rockovou produkci, koncertní skladby či již zmiňovanou dechovku.

Významnou složku tělesa tvoří zpěváci. Je to dáno skutečností, že pěvecké oddělení ZUŠ Jedovnice je dlouhodobě na vysoké úrovni a jeho žáci se pravidelně umísťují na předních příčkách celostátních soutěží.

Melodie v orchestrálním provedení ovšem tvoří nezanedbatelnou část repertoáru souboru a nebudou chybět ani na svatomartinském vystoupení.

Orchestr zahraje během akce Na víno s Martinem v sobotu 11. listopadu v zámeckém parku.


Jiří a Dominika Hoškovi. Koncert pro dvě violoncella.

Famózní (sou)hra violoncellového dua otce a dcery Hoškových.

Docent Jiří Hošek patří k nejvýraznějším violoncellistům současnosti. Jeho hra je vysoce ceněna zejména pro svou brilantnost a oduševnělost výrazu.

Studoval na Pražské konzervatoři a na HAMU i v zahraničí (Paříž). Zúčastnil se mnoha mezinárodních soutěží, v nichž získal četná ocenění, mj. se stal laureátem Mezinárodní soutěže Pražského jara (1980). Pravidelně koncertuje doma i v zahraničí a natáčí na CD.

Jeho repertoár sahá od barokní hudby až po modernu, věnuje se též hudbě židovské. Na Pražském jaru naposledy reprezentoval českou violoncellovou školu v roce 2014. 

Dominika Weiss Hošková hraje na violoncello od svých čtyř let. Po studiích a Pražsko konzervatoři pokračovala na HAMU ve třídě svého otce. Stala se absolutní vítězkou soutěžního klání o stipendium Yamaha. Absolvovala půlroční stáž v Paříži, studovala v Izraeli na Jerusalem Academy of Music a navázala doktorandským studiem na HAMU.

Úspěšně se účastnila řdy violoncellových soutěží, sólově koncertuje s renomovanými tělesy (Symf. Orch. Hl.m. Pragy FOK, Filharmonie Teplice aj.). V červnu 2010 jí byla udělena Stříbrná medaie Senátu Palamentu ČR za šíření dobrého jména a tradic České hudby ve Státě Izrael.

Koncert klasické hudby si můžete užít v pátek večer v hudebním salonu blanenského zámku.


Pardubičtí pozounéři a Dobrušské žesťové sdružení. Jejich fanfáry dávají akci slavnostní punc.

Široký repertoár Pardubických Pozounérů sahá od renesančních tanců, přes hudbu baroka – suity, intrády až k hudbě lovecké.

Jejich specialitou jsou fanfáry na repliky středověkých trub – tzv. bussin, stylizované do období gotiky.

Pardubičtí pozounéři zahájí nedělní program v 10:00 hodin slavnostním vytrubováním před radnicí a poté doprovodí svými fanfárami svatomartinský průvod do zámku.

Dobrušské žesťové sdružení založil učitel ZUŠ Vlastimil Železník se svými žáky a o souboru po jeho založení napsal:

„Soubor vznikl 18. května 1985 v bývalé Lidové škole umění v Dobrušce. Účelem tohoto souboru je zlepšovat hudební a kulturní život nejen ve městě samém, ale i v celém jeho okolí. Jedná se o těleso umělecké, ne však komerční, jehož členové, všichni dobří hudebníci, si vzali za úkol předávat veřejnosti vážnou hudbu v žesťovém podání.

Repertoár tohoto malého souboru je zaměřen na drobné skladby velkých mistrů, tak jak se dají provést v souborech tohoto typu a složení.“ Od té doby uteklo již 22 let, soubor se různě obměňoval a rozšiřoval svůj repertoár, až na současných 85 skladeb.

Místa, kde žesťová hudba zní velmi krásně, jsou hrady a zámky. Dobrušské žesťové sdružení často vystupuje na zámcích v Opočně, Novém Městě nad Metují nebo v Častolovicích. 

Vytrubováním ráno před radnicí zahájí Pardubičtí pozounéři slavnostní den a v pravé poledne ze zámecké rotundy oznámí Dobrušské žesťové sdružení polovinu nedělního dne.

WEB: www.zestak.cz


ZUŠ Blansko. Martinské muzikohraní Základní umělecké školy Blansko s Hanou Holišovou.

Společné vystoupení souborů působících na Základní umělecké škole Blansko. Představí se žáci i učitelé školy a jako host zazpívá Hana Holišová.

Hana Holišová se narodila v roce 1980 v Brně. Vystudovala Střední pedagogickou školu, poté činoherní herectví na JAMU. Do širšího povědomí veřejnosti se dostala díky roli zdravotní sestřičky Anny Peškové v seriálu Velmi křehké vztahy. V roce 2016 se zúčastnila první řady hudebně – zábavné show TV Nova Tvoje tvář má známý hlas. Na konci soutěže se stala její celkovou vítězkou.

V programu zazní skladby v podání Komorního pěveckého souboru, sboru Kapky a Kapičky a Tanečního orchestru Základní umělecké školy.

Hana Holišová zazpívá v programu „Martinské muzikohraní“ Základní umělecké školy Blansko na sobotní ochutnávce vín, nazvané „Na víno s Martinem“.

WEB: www.zusblansko.cz


Soukromá ZUŠ Blansko. Tancování pro sv. Martina.

V podání folklorních souborů Drahánek a Drahan a za doprovodu cimbálové muziky Drahan budete moci zhlédnout taneční pásma Posvícenský chomout a Řemesla a jednotlivé tance z Horácka Mateníky, Hačau polka, Mazurky a Kalamajky, ze Slovenska Karičky, Krúcená, Bašistovská a Čardáš.

Folklorní soubor Drahan byl založen v roce 1974 a o pět let později, v roce 1979, byl založen Folklorní soubor Drahánek.

Členské základny souborů se postupem let obměňují. Drahánek je dětský folklorní soubor a tvoří jej tedy děti školního věku. Členové Drahanu jsou převážně studenti středních škol a další z tanečních skupin je tvořena dospělými členy, bývalými tanečníky, kteří se po letech do souboru vrátili.

Soubory pravidelně účinkují na mnoha folklórních festivalech u nás i v zahraničí.

Taneční soubory Drahánek a Drahan se představí v neděli v poledne v zámeckém parku.

WEB: www.drahan-blansko.cz