Vítání svatého Martina na Facebooku

Zvony na věži kostela svatého Martina velebně zahlaholí, bubny výhružně zaduní, zazní ržání koní a křik herolda, mihnou se modré vlajky s bílou věží. Atmosféru dobře známou z minulých let budete moci zažít i letos, kdy svatý Martin se svou družinou opět projde městem Blanskem, aby zavítal do zámeckého parku a zahájil slavnostní den.

Členy družiny svatého Martina můžete být i vy!

Trasa průvodu od kostela do zámeckého parku

mapa průvodu od kostela do parku

Mapa areálu v zámeckém parku

mapa areálu s umístěním pódia a dalších atrakcí

Staňte se členy družiny svatého Martina!

Vítán je každý, kdo přichází s čistým srdcem a dobrými úmysly, kdo však přijde v historickém kostýmu, ať už vlastnoručně vyrobeném či zapůjčeném, může se stát členem svatomartinské družiny a možná i usednout při rytířském turnaji do čestné lóže.

Kostýmy mohou být římské, byzantské, či gotické, rozhodně však takové, aby jejich nositeli nebyla větší zima, než jakou lze zahnat douškem svatomartinského vína.

Kostýmovaní účastníci mají vstup na oslavy zdarma.

Že je takový kostým příliš pracný a složitý? Kdepak! Pro vaši inspiraci uvádíme obrázky Terezy Migelové ve stylu středověkých manuskriptů.

historické šaty - nákres historické šaty - nákres historické šaty - nákres historické šaty - nákres

Oblíbenými barvami ve středověku byly nebesky modrá, zářivě červená či jasně zelená, často se však vyskytovala i režná či bílá, objevovalo se kontrastní lemování. Brokátem a sametem jistě nic nezkazíte, ale dobře poslouží i obyčejné plátno.

Muži chodili prostovlasí či v kápi, ženy se neobešly bez zavití nebo alespoň věnce. Nezbytným doplňkem pro chladné dny býval kolový plášť sepnutý ozdobnou sponou.

Přehršel námětů zpracovaných podle dobových obrazů, tapiserií či rytin najdete například na stránkách www.kostym.cz.

Věříme, že se necháte k tomuto výletu do dob dávno minulých zlákat a Martinova družina bude letos opět o něco početnější.