Vítání svatého Martina na Facebooku

I letos si chceme připomenout postavu patrona našeho města, sv. Martina, a tradice s ním spojené. Vítání svatého Martina ale bude mít kvůli protiepidemickým opatřením jinou podobu, z ulic města se přenese spíše do on-line prostoru a budete-li mít zájem i do vašich domácností.

Chceme slavit společně, i když každý sám za sebe. Nabídneme vám tipy na činnosti, které se svatým Martinem souvisejí, každý se jim ale může věnovat doma. Chybět nebudou také tipy na aktivity v přírodě, kam můžete vyrazit se svými nejbližšími.

Program průběžně doplňujeme.

Staňte se fanoušky FB stránky Blanenské Vítání sv. Martina a nenechte si ujít aktuální informace k letošnímu ročníku. Budeme tam zveřejňovat novinky a tipy a většinu aktivit najdete přes tuto stránku.

 

30. 10. – 11. 11. 2020

svatomartinský týden – Pomáháme Blansku

Navazuje na seriál aktivit Pomáháme s… v rámci projektu Pomáháme Blansku. Nabídne tipy na aktivity, do kterých se může zapojit kdokoliv. Probíhá pod patronací blanenské farnosti a Charity Blansko, podílí se na něm město Blansko, Kultura Blansko a další instituce a organizace. Motto celého týdne zni: „Připomeňme si patrona našeho města – sv. Martina. Následujme ho v jeho štědrosti a ochotě pomáhat druhým, umění rozdělit se.“

31. 10. – 11. 11. 2020
10× se svatým Martinem
Šifrovací vycházka po městských parcích. Spojte své procházky do přírody se zábavnou hrou! Od 30. října bude na deseti místech umístěna cedulka s informacemi ze života sv. Martina. Úkolem hráčů bude poskládat větu ze slov ukrytých v textu a zaslat ji na e-mail: Sv.Martin10x@seznam.cz.
Všichni autoři správných odpovědí budou odměněni!

3. 11. – 30. 11. 2020
Svatomartinský kůň na Poduklí
Co by byl Martin bez svého koně! Svatomartinský bělouš na Poduklí vám bude patrona našeho města připomínat po celou dobu oslav. Uměleckou instalaci z dílny ZUŠ Blansko doplní výtvory dětí z blanenských mateřských škol.
Návod na výrobu lepenkového koně pro svatého Martina.

3. 11. – 30. 11. 2020
Výstava Vítání sv. Martina v Blansku
Fotografická výstava z historie Vítání sv. Martina v Blansku. Zavzpomínejte s námi na minulé ročníky této největší městské akce. Výstava bude umístěna na Poduklí do konce měsíce listopadu.

3. 11. – 11. 11. 2020
„Rozděl se o jídlo“
Sbírka trvanlivých potravin, které budou distribuovány Charitou Blansko potřebným. Sbírka bude probíhat v termínu 3. 11. – 11. 11. 2020, potraviny bude možné odevzdávat na sběrném místě Okno dokořán (naproti kostelu sv. Martina), v pracovní dny od 7:30 do 15:30 hodin (kromě 11:30‒12:00 hodin).
Potřebné potraviny: konzervy (masové, zeleninové, ovocné, luštěninové), zavařeniny, kompoty, nakládaná zelenina a ovoce, mouka, rýže, těstoviny, luštěniny, droždí, prášek do pečiva, koření, protlak, směsi na špagety, rajčata v plechovce, snídaňové cereálie, kakao, polévky v sáčku, dětské přesnídávky, trvanlivé paštiky mléko trvanlivé, čaje, sirupy, káva.

6. 11. – 30. 11. 2020
Výstava Svatomartinské tradice
Panelová výstava před kostelem u rozária Karoliny Meineke, realizovaná ve spolupráci se Střední školou cestovního ruchu a gastronomie. Seznámí vás s osobností sv. Martina, jeho životem, tradicemi, legendami, pranostikami, ale i gastronomií a svatomartinskými oslavami ve světě.

 

 

Svatomartinské oslavy 5. – 8. 11. 2020

Tradiční čtyřdenní Vítání sv. Martina oslavíme tento rok virtuálně na facebookovém profilu akce. Jednotlivé body původně plánovaného programu si zde připomeneme formou fotografií, videí, odkazů či on-line přenosů přesně v konkrétní čas, kdy v rámci tradičních oslav probíhají. Níže najdete rozpis živých přenosů a událostí, které byste si určitě neměli nechat ujít.


Rozsviťte si týden s naší lampičkou

V letošním roce jsme z důvodu nouzového stavu museli zrušit po mnoha letech tradiční Pochod světýlek ke sv. Martinovi. S pochodem se ruší i dílna, kde jste si námi v minulých letech vyráběli lampičku na pochod. Tak jsme pro vás návod na ni alespoň nafotili. Tvořte a rozsviťte si s námi týden! Lampičky se zapálenou svíčkou můžete v pátek 6. 11. v 18 hodin vystavit ve svém okně.

pátek 6. 11. 2020

v 18:00 h
Společné zapálení svíčky za oknem „Šiř naději světlem“
Každý rok ukazuje sv. Martinovi cestu ke kostelu sv. Martina Světýlkový průvod. Letos mu ukážeme cestu zpoza okna. Zapalte si s námi svíčku i vy a pošlete nám fotografii do komentářů facebookového profilu Vítání sv. Martina!

sobota 7. 11. 2020

v 14:30 h
Video pozdrav z muzea
Jindřich Wankel vás pozdraví z blanenských zámeckých expozic. Na facebookovém profilu Muzea Blanenska.

neděle 8. 11. 2020

v 9:00 h
Mše svatá s poděkováním za úrodu
ŽIVĚ on-line přenos tradiční mše.

v 10:00 h
Svatomartinské poselství
ŽIVĚ on-line přenos zdravice z kostela sv. Martina za účasti „sv. Martina“, představitelů města a O. Jiřího Kani.

v 10:20 h
Zvonění Poledníku
ŽIVĚ on-line přenos přímo z věže kostela.

v 18:00 h
Prosba za Blansko
Živě na webu farnostifb Vítání
V rámci oslav Vítání sv. Martina proběhne v 18:00 online program farnosti svatého Martina, při němž se chceme na chvíli zastavit a prosit za naše město. Modlitba bude za všechny občany a pro všechny občany. Tak se spojme ve společné prosbě k Bohu, ve které nám pomůže i náš patron svatý Martin.

a další překvapení...


Připravili jsme pro vás i další aktivity! Sledujte náš facebookový profil Blanenské Vítání sv. Martina.

Výroba svatomartinské lucerničky podle fotonávodu (Charita Blansko)
Bude se vám hodit na páteční akci zapálení svíčky za oknem.

Svatomartinské rohlíčky – instruktážní video s receptem (Farnost Blansko)
Svatomartinský rohlíček/podkovička je sladký dezert spojený s oslavami patrona našeho města. Recept na tento tradiční zákusek přinášíme i s videonávodem na www.farnostblansko.cz v rámci série workshopů „Společně u jednoho stolu“.

Svatomartinská dílna – výroba zoetropu (předchůdce kinematografu) s motivem svatomartinské legendy (Galerie města Blanska)
Zoetrop je magický objekt, popisovaný mj. jako předchůdce kinematografu. Je to jednoduché zařízení, které vyvolává iluzi pohyblivého obrazu roztočením bubnu s pásem 12 obrázků s jemnými změnami. Trik je však v tom, že je nutné dívat sa na „filmový pás“ přes vyřezané otvory.
Na výrobu bude třeba jen výkres, špejle, lepidlo, ..., vše poměrně dostupné materiály, které má každý doma.
Videonávod najdete na YouTube kanálu Kultury Blansko. Diskuze je u události na facebooku Galerie města Blanska.
Stáhněte si potřebné šablony, návod a legendu ke kurzu.

 

Změna programu vyhrazena.